Kolagen to białko młodości. Dlatego tym wpisem zabieramy Was w fascynującą podróż służącą poznaniu, jakie formy kolagenu stosować, z jakiego powodu w COLWAY stawiamy na kolagen rybi i jak wzmocnić działanie kolagenu.
Aby odkryć sekret zachowania doskonałego wyglądu i sprawności, trzeba poznać tajemnice kolagenu. W COLWAY zgłębiliśmy je gruntownie, czego efektami są: patent, nasz natywny, transdermalny kolagen oparty na naturalnym kolagenie rybim oraz oferta znakomitości kosmetycznych i suplementów diety, które wspierają biosyntezę kolagenu. Ale po kolei.
Najnowsze odkrycie naukowe dotyczące Kolagenu Naturalnego
Dzięki pracy, zaangażowaniu i dociekliwości Olimpii Baranowskiej (autorka przełomowej innowacji biotechnologicznej, CEO IOC) mamy niezbity dowód na przenikalność w głąb skóry aż 151 ustabilizowanych, aktywnych biologicznie peptydów, które skutecznie stymulują fibroblasty do produkcji naszego kolagenu ustrojowego.
Dlaczego potrzebujemy kolagenu?
Kolagen jest najpowszechniej występującym białkiem w organizmie i główną proteiną macierzy międzykomórkowej (matrix zewnątrzkomórkowej) – biologicznie aktywnej przestrzeni znajdującej się poza ciałami komórek, odpowiedzialnej za utrzymanie właściwości biomechanicznych tkanek i narządów. To zaledwie jedno, lecz nadzwyczaj istotne zadanie biologiczne przypisane matrix pozakomórkowej – ważne z tego powodu, że pierwszoplanową rolę odgrywa tutaj kolagen. Tworzy on bowiem w macierzy zewnątrzkomórkowej włókniste rusztowanie, na którym rozpięte zostają włókna elastyny. Oba te białka zaangażowane są w nadanie skórze atrybutów młodości: gładkości, jędrności i elastyczności. Od obecności kolagenu zależy ponadto utrzymanie właściwej integralności tkanki łącznej oraz spoistości i jędrności struktur układu ruchu, takich jak chrząstki, więzadła, ścięgna. Kolagen jest więc niczym mocny klej. Jest wprawdzie mniej sprężysty niż towarzysząca mu elastyna, ale jest za to bardziej od niej odporny na zerwanie. To bardzo istotna cecha kolagenu, ponieważ dzięki temu skóra może pełnić wiele różnych ról – może nie tylko nas upiększać, kiedy pozostaje gładka, aksamitnie miękka i bez zmarszczek, ale również może zapewniać ochronę przed czynnikami środowiska zewnętrznego i drobnoustrojami. Z tego powodu jej powierzchnia powinna być nieuszkodzona. Warto jeszcze wspomnieć, że dzięki dużej wytrzymałości kolagenu na zerwanie białko to zapewnia mam sprawność i płynność ruchową.
Kolagen ma jeszcze jedną cechę, niezwykle istotną nie tylko z punktu widzenia biologii, ale również i estetyki, a mianowicie jest zaangażowany w zapewnienie odpowiedniego stopnia uwodnienia elementów tkanki łącznej, w tym skóry. Dzięki temu naturalna powłoka ciała pozostaje jędrna, nawilżona, zwarta i wytrzymała, a przede wszystkim – piękna.
Czynniki regulujące wytwarzanie kolagenu w organizmie
Pierwsza zmarszczka w okolicy oczu, nierzadko powstająca jeszcze przed 30. rokiem życia, to sygnał, że pojawiły się niedostatki kolagenu. Dzieje się tak, gdyż kolagen ulega niszczeniu – odpowiedzialne za to są między innymi enzymy z grupy metaloproteinaz; w pierwszym rzędzie – kolagenazy. W stanie równowagi fizjologicznej stare, zużyte włókna kolagenowe zastępowane powinny być od razu nowymi. Proces ten nazywany jest – głównie w świecie kosmetycznym – remodelingiem. Podlega on regulowaniu przez wiele czynników. Są to molekuły, które kontrolują biosyntezę kolagenu od poziomu DNA, ale są to również elementy związane z wiekiem i stylem życia.
Zdolność do wymiany starych włókien kolagenowych na nowe i regeneracji uszkodzeń rusztowania kolagenowego spada, niestety, z wiekiem. I nie trzeba bynajmniej dorastać aż do lat mocno dojrzałych, aby doszło do obniżenia sprawności regeneracji włókien kolagenowych. Udowodniono bowiem, że już po 25. roku życia efektywność wytwarzania kolagenowych włókien obniża się. To właśnie dlatego w najcieńszych partiach skóry – na przykład w okolicach oczu, na szyi bądź dekolcie – najszybciej zaczynają pojawiać się zmarszczki.
Kolagen ulega uszkodzeniu i degradacji również w wyniku procesów zapalnych. Cóż…, trzeba uczciwie napisać, że współcześnie sami w sporej mierze możemy przyczyniać się do przyspieszenia niszczenia tego białka, prowadząc życie, które sprzyja powstawaniu stanów zapalnych w organizmie: unikając aktywności fizycznej, traktując po macoszemu pielęgnację skóry, niewłaściwie się odżywiając, paląc papierosy czy folgując sobie nadmiernie i często w spożywaniu trunków. Niebagatelny wpływ na wytwarzanie kolagenu i jego prawidłowe uformowanie oraz utrzymanie bioaktywności ma również stres – ten fizyczny i psychiczny, którego doświadczamy każdego dnia – ponieważ jest źródłem wolnych rodników, których nadaktywność potrafi zdestabilizować nawet najtrwalsze struktury biologiczne.
Ile kolagenu potrzebujemy?
Kolagenu potrzebujemy naprawdę dużo i to w rozlicznych formach, gdyż to, co nazywamy kolagenem, w rzeczywistości jest grupą białek kolagenowych w rozmaitych typach genetycznych, co przekłada się na ich różnorodny skład aminokwasowy oraz strukturę przestrzenną.
Kolageny różnią się od siebie nie tylko budową, ale i przeznaczeniem. 40% całego kolagenu znajdującego się w organizmie to zasoby skórne, a w tkance tej kolagen stanowi prawie 70% masy wszystkich białek. Najwięcej kolagenu znajduje się w skórze właściwej, gdyż tutaj znajdują się fibroblasty, które odpowiadają za syntezę tego białka.
Na chwilę obecną sklasyfikowano około 30 typów genetycznych kolagenu, ale ogólnie kwalifikuje się je do białek fibrylarnych bądź niefibrylarnych. Kolagen fibrylarny tworzy włókna i stanowi około 90% całej masy kolagenów w organizmie człowieka. Przyjmuje on strukturę potrójnej helisy, zwanej też superhelisą, której towarzyszyć mogą niehelikalne fragmenty. W skórze występuje kolagen fibrylarny typu I, III i IV. Kolagenu niefibrylarnego jest natomiast w organizmie ludzkim ok. 10% w całej masie tego białka. W skórze występuje w niewielkiej ilości, lecz znajduje się tam aż kilkanaście różnych jego genetycznych rodzajów.
Kolagen rybi – zalety naturalnego daru natury
Ponieważ różnorodność biologiczna kolagenów jest bardzo duża, dlatego niedorzecznością jest sądzić, że zaaplikowanie do ciała lub na skórę jednego tylko typu tego białka bądź suplementów o ograniczonym składzie aminokwasowym zapewni dostawę substratów potrzebnych do syntezy wszystkich funkcjonujących w organizmie typów i form kolagenów. Bo tylko do zaspokojenia potrzeb skóry na substraty, z których powstanie kolagen, potrzeba dostaw zapewniających kompletny aminogram!
Uniwersalnym rozwiązaniem na dostawę kompletnego zestawu aminokwasów do syntezy rozmaitości kolagenu ludzkiego jest kolagen rybi, ponieważ na poziomie strukturalnym przyjmuje – podobnie, jak ludzki – postać potrójnej superhelisy, a składem różni się od ludzkiego minimalnie i to zaledwie w jednym z łańcuchów polipeptydowych helisy. Kolagen rybi dostarcza zatem bardzo zasobnego aminogramu do biosyntezy naturalnego kolagenu w ludzkim ciele.
Do celów kosmetycznych trzeba jeszcze, aby zawarty w produktach pielęgnujących kolagen był transdermalny, czyli żeby potrafił przeniknąć przez szczelną barierę naskórkową do żywej skóry właściwej, dostarczając tam – w pobliże fibroblastów – aminokwasów, z których wytworzone zostaną różnorodne biotypy naturalnego kolagenu. Tego nie potrafi zwykły kolagen rybi, ale potrafi już natywny, chroniony patentem kolagen COLWAY pozyskiwany ze skór rybich.
Jak aplikować kolagen i wzmacniać jego działanie?
Zasoby kolagenu w organizmie można zabezpieczać poprzez uzupełnianie zapasów aminokwasów. Można to robić od zewnątrz – stosując produkty kosmetyczne, albo też od środka – poprzez stosowanie kolagenu w postaci suplementu diety. Aby kolagen podany od zewnątrz naprawdę działał, a nie tylko powlekał skórę zmywalnym biofilmem, musi mieć zdolność przenikania do głębokich warstw tej tkanki – musi być transdermalny. Oznacza to, że musi to być kolagen natywny COLWAY. Znajdziecie go w każdej naszej linii pielęgnacyjnej. Kwintesencję filozofii kolagenowego bogactwa przy prostocie składu stanowi seria Kolagen Naturalny, dzięki której najważniejsze białko ciała dostępne jest w natywnej postaci aż w trzech wariantach. To:
- Kolagen Naturalny Platinum – najczystsza forma bioaktywnego kolagenu w postaci żelu, dedykowana cerze dojrzałej, przesuszonej, zmęczonej, a nawet zwiotczałej w wyniku zmian hormonalnych; mistrz rewitalizacji i regeneracji skóry twarzy (także w jej najdelikatniejszych partiach wokół oczu) oraz szyi i dekoltu;
- Kolagen Naturalny Silver – wysokiej klasy czystości kolagenowy żel o uniwersalnym zastosowaniu w pielęgnacji całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem tych jego partii, które naznaczone są niedoskonałościami w postaci blizn, rozstępów, cellulitu, rozszerzonych naczyń krwionośnych; przeznaczony również do pielęgnacji nóg – szczególnie, gdy dokucza ich ociężałość;
- Kolagen Naturalny Graphite – znakomicie regenerująco-nawilżający żel w pigmentacji srebrzystej perły, który aplikować można również na włosy, paznokcie, skórę, także w miejscach szczególnie spracowanych, jak dłonie i stopy, oraz w okolice stawów – wyjątkowo zasadnie, gdy dokuczają bolesnością.
Zanim jednak kolagenowe produkty trafią na skórę, trzeba ją przygotować na ich przyjęcie. Po oczyszczeniu skóry z makijażu i zanieczyszczeń, na jeszcze lekko wilgotną należy nałożyć bogatą w jony mineralne i pierwiastki śladowe Atelowodę Komórkową COLWAY i dopiero potem zaaplikować wybrany kolagen na skórę. Skąd taka kolejność, dlaczego nawilżenie skóry Atelowodą Komórkową jest ważne i jak wykonać masaż wspomagający wchłanianie transdermalnego kolagenu COLWAY, dowiecie się z naszego filmu „Aplikacja Kolagenu Naturalnego”.
Do biosyntezy kolagenu w ciele niezbędna jest witamina C. Dlatego dobrym pomysłem, służącym zapewnieniu prawidłowych warunków do wytworzenia tego białka jest przyjmowanie suplementów diety zawierających tę witaminę – najlepiej w formule bioorganicznej. Taką właśnie postać zapewnia Witamina C-OLWAY, suplement diety, w którym zawarliśmy100-procentową naturalną witaminę C pozyskaną z roślin – gorzkiej pomarańczy i kiełkujących nasion gryki. Witamina C-OLWAY wspiera nie tylko biosyntezę kolagenu, ale również i jego stabilizację. To zasługa zawartych w ekstraktach roślinnych bioflawonoidów. Ponieważ związki te wyłapują i neutralizują wolne rodniki, zapobiegają przez to powstawaniu i uwalnianiu składników o charakterze zapalnym. W ten oto sposób chronią przed uszkodzeniami kolagen, o którym wiecie już, że ulega niszczeniu właśnie w wyniku procesów zapalnych.
Zasoby kolagenu w organizmie pomoże zwiększyć także legendarny już suplement diety COLWAY Colvita – wyjątkowy, ponieważ w swoim składzie zawiera kompletny zbiór aminokwasów potrzebnych do wytworzenia kolagenu biologicznego. Suplement diety Colvita dedykowany jest wszystkim, którym na sercu leżą znakomita jakość i piękny wygląd skóry, jej doskonała jędrność i wytrzymałość oraz ochrona antyoksydacyjna. Natywny kolagen wzbogacony został w tym produkcie mikronizatem z alg atlantyckich oraz witaminą E. Ich przeciwutleniająca moc wspomaga neutralizację wolnych rodników, a tym samym zabezpiecza nowopowstające cząstki kolagenowe przed destrukcją, do której mogłoby dojść, gdyby wolne rodniki doprowadziły do rozwoju stanu zapalnego – zawsze szkodliwego dla biologicznej konstrukcji tego białka.
I jeszcze jedno na koniec: kolagen powstaje dzięki aktywności specyficznych komórek – fibroblastów (w skórze) oraz chondrocytów (to komórki w tkance chrzęstnej). Ich pobudzeniu znakomicie służą aktywność fizyczna i masaż, który dobrze jest stosować podczas aplikowania produktów zawierających kolagen transdermalny COLWAY.